Rodzaje systemów IB

Bez odpowiedniej wiedzy trudno nam podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego systemu dla swojego inteligentnego domu, biura, mieszkania czy też do większych budynków takich jak hotel czy biurowiec. Dlatego też na samym początku dobrze jest zrozumieć jak te systemy działają i od czego uzależniona jest ich logika (inteligencja).

Metody komunikacji

Podstawowym kryterium podziału jest rodzaj komunikacji. W tej kwestii wyróżniamy systemy magistralne (przewodowe) oraz bezprzewodowe.

Systemy bezprzewodowe

Są to systemy, które do komunikacji z centralą używają fal radiowych. Cechuje je łatwość instalacji oraz fakt, że zainstalować je możemy w gotowym budynku bez ingerencji w jego strukturę. Jest to więc dobry wybór w przypadku, kiedy już mieszkamy i nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów na prowadzenie w ścianach magistrali. Ich wadą jest jednak to, że nadają się jedynie do mieszkań i niedużych domów ze względu na niski zasięg urządzeń i łatwość zagłuszenia komunikacji przez ewentualnych intruzów. Systemy bezprzewodowe w naszej ofercie to: Delta Dore, Fibaro, F&Home radio.

Systemy magistralne (przewodowe)

Są to systemy które do komunikacji pomiędzy urządzeniami automatyki używają kabla magistralnego, zwykle jest to skrętka UTP lub kabel KNX. Cechuje ich o wiele większa niezawodność od systemów magistralnych i brak możliwości zagłuszenia komunikacji, jeśli potencjalny intruz nie ma fizycznego dostępu do magistrali. Kolejną ich zaletą jest to, że nadają się zarówno do mieszkań i niedużych domów, jak i do ogromnych willi, budynków biurowych, hoteli i budynków przemysłowych. Ze względu na konieczność poprowadzenia kabla magistralnego systemy te instalować jednak możemy tylko w nowych budynkach w trakcie budowy, oraz w budynkach w trakcie gruntownego remontu. Systemy magistralne w naszej ofercie to: Ampio, KNX, Loxone, F&Home CAN.

Systemy hybrydowe

Jest to połączenie systemów magistralnych z bezprzewodowymi. W tych systemach jako główną metodę komunikacji uznaje się magistralę systemową (kabel), a komunikację radiową traktujemy jako zapas lub możliwość rozbudowy w przyszłości o elementy, które wcześniej nie zostały zainstalowane. W zasadzie, to większość systemów magistralnych dostępnych na rynku, są jednocześnie systemami hybrydowymi. Tak, jak w przypadku systemów magistralnych, systemy hybrydowe dostępne w naszej ofercie to: Ampio, KNX, Loxone.

Metoda zarządzania (sterowania) systemem

Drugim kryterium podziału systemów IB jest metoda zarządzania systemem. Dzielimy je na systemy scentralizowane oraz systemy rozproszone.

Systemy scentralizowane

To systemy, w których za logikę działania instalacji odpowiada centrala (serwer) systemu. W tych systemach moduły takie jak aktory oraz moduły wejść są jedynie urządzeniami wykonawczymi, które pozyskują informacje o różnych czynnikach, przekazują je do centrali, a następnie wykonują zadane przez centralę zadanie. Rzecz jasna najważniejszym elementem systemu jest tutaj centrala, bez której logika systemu po prostu nie działa. Żeby w trakcie awarii centrali nie wyłączyła nam się cała instalacja, stosuje się różne metody zabezpieczeń, np. przypisanie na sztywno wejść modułu adekwatnie do jego wyjść tak, żeby pozostała możliwość prostego włączenia i wyłączenia obwodu. Przed wyborem takiego systemu powinniśmy się dowiedzieć jakie metody zabezpieczeń stosuje się w takich przypadkach. Do systemów scentralizowanych należą praktycznie wszystkie systemy bezprzewodowe i większość systemów magistralnych (np. Loxone, F&Home). Przykładami systemów bez żadnych zabezpieczeń są np. systemy alarmowe instalowane czasem jako systemy automatyki ze względu niski koszt instalacji.

Systemy rozproszone

Niektórzy mylnie postrzegają systemy rozproszone jako systemy, których nie instalujemy w rozdzielni, tylko rozpraszamy w postaci maleńkich modułów w puszkach podtynkowych w całości inwestycji. Jednak systemy o strukturze logiki (inteligencji) rozproszonej, są to systemy, w których nie ma jednostki nadrzędnej, która w razie awarii mogłaby unieruchomić logikę instalacji. W tych systemach każdy jeden moduł, czy to moduł przekaźnikowy, wejściowy, ściemniający, roletowy, czy regulacyjny itp., to moduł o własnej, programowalnej logice. Wszystkie moduły mają równorzędne uprawnienia i za pomocą medium transmisyjnego (magistrali) na bieżąco wymieniają się wszystkimi informacjami. W skrócie – wszystkie moduły w tych systemach wiedzą wszystko co powinny wiedzieć o wszystkich pozostałych modułach i wykorzystują tę wiedzę wedle zaprogramowanej przez nas logiki. W tego typu systemach nie ma elementu, który w razie awarii mógłby unieruchomić całą logikę, dlatego też niepotrzebne są zabezpieczenia na wypadek awarii centrali. Centrala w tych systemach zazwyczaj odpowiada jedynie za komunikację całości instalacji ze światem zewnętrznym (komputery, telefony, tablety, samochody, smartwatche, sprzęt RTV, AGD itd.), za grafikę na tych urządzeniach i jest urządzeniem o równorzędnych uprawnieniach co reszta modułów instalacji. Systemy o inteligencji rozproszonej to najlepszy wybór ze względu na bezawaryjną strukturę. Do systemów rozproszonych należą między innymi Ampio i KNX.

Niezależnie od powyższych podziałów systemy można jeszcze dzielić na takie o prostej, podstawowej logice (np. Delta Dore, F&Home) oraz na systemy o zaawansowanej, bardzo rozbudowanej logice (np. Ampio, KNX, Loxone).

Dystrybucja i instalacja systemów inteligentnych budynków oraz inteligentnych domów
śląskie, małopolskie, opolskie, łódzkie, lubelskie, podkarpackie