Systemy inteligentnego domu

Bez odpowiedniej wiedzy trudno nam podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego systemu dla swojego inteligentnego domu, biura, mieszkania czy też do większych budynków takich jak hotel czy biurowiec. Dlatego też na samym początku dobrze jest zrozumieć jak te systemy działają i od czego uzależniona jest ich logika (inteligencja).

Czym różnią się między sobą systemy inteligentnego domu?

Systemy inteligentnego domu, biura, mieszkania albo do większych budynków jak hotel, czy biurowiec, nie mogą być prawidłowo dobrane bez odpowiedniej wiedzy. Już na wstępie trzeba zaczerpnąć informacji na temat tego, jak działają poszczególne systemy inteligentnego domu i od czego jest uzależniona ich logika (inteligencja). Głównym kryterium podziału jest rodzaj komunikacji. Pod tym względem wyróżnia się systemy inteligentnego domu magistralne (przewodowe) i bezprzewodowe.

Przewodowe i bezprzewodowe systemy inteligentnego domu

Systemy bezprzewodowe do komunikacji z centralą używają fal radiowych. Charakteryzuje je łatwość instalacji i to, że można je zainstalować w gotowym budynku bez konieczności ingerencji w jego strukturę. Systemy inteligentnego domu bezprzewodowe stanowią dobry wybór w przypadku osób, które już mieszkają i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów na prowadzenie w ścianach magistrali. Ich wadą jest to, że nadają się tylko do mieszkań i niedużych domów, co związane jest z niskim zasięgiem urządzeń i łatwością zagłuszenia komunikacji przez ewentualnych intruzów. Systemy inteligentnego domu bezprzewodowe, dostępne w naszej ofercie to: Delta Dore, Fibaro, F&Home radio.

Systemy inteligentnego domu magistralne są rozwiązaniami, w których do komunikacji między urządzeniami automatyki używa się kabla magistralnego, zazwyczaj jest to skrętka UTP albo kabel KNX. Systemy inteligentnego domu tego rodzaju cechuje większa niezawodność i brak możliwości zagłuszenia komunikacji, jeżeli intruz nie ma fizycznego dostępu do magistrali. Ich zaletą jest również to, że mogą być zastosowane zarówno w mieszkaniach i niedużych domach, jak i do ogromnych willi, budynków biurowych, hoteli i budynków przemysłowych. Przez konieczność prowadzenia kabla magistralnego te systemy inteligentnego domu można instalować tylko w nowych budynkach w trakcie budowy oraz w budynkach już stojących, będących w trakcie ich gruntownego remontu. Systemy inteligentnego domu magistralne dostępne w naszej ofercie to: Ampio, KNX, Loxone, F&Home CAN.

Systemy hybrydowe

Systemy inteligentnego domu hybrydowe stanowią połączenie systemów magistralnych z bezprzewodowymi. Jako główną metodę komunikacji wykorzystują magistralę systemową (kabel), natomiast komunikacja radiowa jest traktowana jako zapas albo możliwość rozbudowy w przyszłości o elementy, które wcześniej nie zostały zainstalowane. Systemy inteligentnego domu, jakie dostępne są w sprzedaży, w wielu przypadkach są systemami hybrydowymi. Podobnie, jak przy systemach magistralnych, systemy hybrydowe, jakie mamy w sprzedaży to: Ampio, KNX, Loxone.

Charakterystyka systemów inteligentnego domu scentralizowanych

Systemy inteligentnego domu, mogą być podzielone pod względem ich zarządzania. To kryterium pozwala na rozróżnienie systemów scentralizowanych i rozproszonych. Systemy inteligentnego domu scentralizowane to takie, w których za logikę działania instalacji odpowiada centrala (serwer) systemu. W tych systemach moduły wejść i aktory stanowią jedynie urządzenia wykonawcze, pozyskujące informacje o różnych czynnikach i przekazujące je do centrali, skąd wykonywane jest zadanie. Najważniejszym elementem, jaki posiadają systemy inteligentnego domu jest centrala, bez której nie działa logika systemu.

Aby podczas awarii centrali nie doszło do wyłączenia całej instalacji, wykorzystywane są różne metody zabezpieczeń, jak przypisanie na sztywno wejść modułu adekwatnie do wyjść, żeby była możliwość prostego włączenia i wyłączenia obwodu. Zanim zostaną wybrane systemy inteligentnego domu trzeba dowiedzieć się, jakie metody zabezpieczeń są w poszczególnych rozwiązaniach zastosowane. Do systemów scentralizowanych należą prawie wszystkie systemy inteligentnego domu bezprzewodowe i większość systemów magistralnych (np. Loxone, F&Home). Przykładami systemów pozbawionych zabezpieczeń są systemy alarmowe, które przez niski koszt instalacji, są instalowane jako systemy automatyki.

Systemy inteligentnego domu rozproszone

Systemy inteligentnego domu rozproszone nie raz są mylnie postrzegane jako takie, których nie instaluje się w rozdzielni, tylko rozprasza pod postacią małych modułów w puszkach podtynkowych. Systemy inteligentnego domu o strukturze logiki rozproszonej, są systemami, w których nie ma jednostki nadrzędnej, która w razie awarii mogłaby uruchomić logikę instalacji. W systemach tych każdy jeden moduł: przekaźnikowy, wejściowy, ściemniający, roletowy, regulacyjny, jest modułem o własnej, programowalnej logice. Każdy z nich ma równorzędne uprawnienia i za pomocą medium transmisyjnego (magistrali), na bieżąco wymieniają się wszystkimi informacjami.

Wszystkie moduły, jakie posiadają te systemy inteligentnego domu wiedzą wszystko, co powinny wiedzieć na temat pozostałych modułów, co wykorzystują według zaprogramowanej przez użytkownika logiki. Nie ma elementów, który przy awarii może unieruchomić całą logikę, dlatego też zabezpieczenia na wypadek awarii centrali są zbędne. Systemy inteligentnego domu rozproszone nie mają elementów, które mogłyby unieruchomić całą logikę. Centrala jest odpowiedzialna tylko za komunikację całej instalacji ze światem zewnętrznym (komputerami, telefonami, tabletami, samochodami, sprzętem RTV i AGD itp.). Centrala jest urządzeniem o równorzędnych do reszty modułów uprawnieniach. Systemy inteligentnego domu mają wyjątkowo bezawaryjną strukturę. Należą do nich takie produkty, jak Ampio i KNX.

Niezależnie od powyższych podziałów systemy można jeszcze dzielić na takie o prostej, podstawowej logice (np. Delta Dore, F&Home) oraz na systemy o zaawansowanej, bardzo rozbudowanej logice (np. Ampio, KNX, Loxone).
i-Future - dystrybucja i instalacje systemów inteligentnych domów i budynków
Dystrybucja i instalacja systemów inteligentnych budynków oraz inteligentnych domów
śląskie, małopolskie, opolskie, łódzkie, lubelskie, podkarpackie