Pompy ciepła

Pompy ciepła to ekologiczne i obecnie najefektywniejsze źródła ciepła jeśli chodzi o ogrzewanie budynków i przygotowanie ciepłej wody. Latem natomiast pompa zagwarantuje nam przygotowanie wody lodowej potrzebnej do schłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Pompy ciepła cechują się tym że z roku na rok technologia ta czyni pompy ciepła coraz sprawniejsze. Współczynnik COP w nowoczesnych pompach jest już na tyle wysoki, że bez ryzyka można stwierdzić, że jest to najtańszy sposób ogrzewania budynków, przy okazji, w żaden sposób nie wpływający negatywnie na środowisko naturalne. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną możemy sobie zapewnić darmową energię cieplną dla naszego domu lub firmy.

Instalacja pomp ciepła

Zajmujemy się instalacją i serwisem pomp ciepła na terenie województwa Śląskiego. Posiadamy certyfikaty z urzędu dozoru technicznego, a wieloletnia współpraca z wiodącymi producentami i dystrybutorami pomp czynią nasze instalacje przemyślanymi i niezawodnymi. W nowoczesnych instalacjach integrujemy je z systemami inteligentnych budynków (tzw. inteligentny dom), co czyni je jeszcze efektywniejszymi.

Rodzaje pomp ciepła

W zależności od tak zwanego dolnego źródła ciepła dzielimy je na pompy pozyskujące energię z gruntu, wody lub powietrza.

Pompy ciepła gruntowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to pompy, w których energia pozyskiwana jest z gruntu. W tym przypadku dolnym źródłem ciepła może być wężownica zakopana w pozycji horyzontalnej poniżej strefy przemarzania. Nazywamy to układem horyzontalnym.

Pompa ciepła gruntowa
Pompa ciepła geotermalna

Pompa ciepła gruntowa może pracować również w układzie wertykalnym. W tym przypadku dolnym źródłem ciepła jest sonda umieszczona w odwiercie geotermalnym. Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się wysokim współczynnikiem COP najmniej uzależnionym od negatywnego wpływu temperatury zewnętrznej, natomiast ze względu na prace ziemne są najdroższe w instalacji. Szczególnie w przypadku odwiertów geotermalnych.

Pompa ciepła wodna

Pompy ciepła wodne

Wodna pompa ciepła jako dolne źródło energii wykorzystuje wodę. W tym wypadku wężownicę z glikolem umieszcza się w zbiorniku wodnym zdolnym do szybkiej regeneracji energii, zbiorniku o odpowiedniej ilości wody bądź w dwóch oddalonych od siebie studni. Nazywamy to wtedy układem przelewowym. Najefektywniejsze jest jednak jezioro, bądź staw na naszym terenie o odpowiedniej wielkości i głębokości. Ze względu jednak na specyfikę terenu oraz konieczność załatwienia odpowiednich zezwoleń, pompy ciepła pozyskujące energię z wody są najrzadziej stosowane.

Pompy ciepła powietrzne

Powietrzne pompy ciepła energię pozyskują z powietrza zewnętrznego. Ich dolnym źródłem jest parownik umieszczony na zewnątrz budynku. Obecnie mogą one pracować już od temperatury zewnętrznej schodzącej do -25st, a nawet do -30st C. Co prawda ich współczynnik COP w skrajnie niskich temperaturach ulega największemu obniżeniu, ale ich coraz większa sprawność i najniższy koszt instalacji ze wszystkich rodzajów pomp ciepła sprawia, że są obecnie coraz częściej instalowane w naszym kraju z mocno rozwojową tendencją.

Pompa ciepła powietrzna

Pompy ciepła hybrydowe nowość

Pompa ciepła hybrydowa

Ze względu na dużą popularność powietrznych pomp ciepła oraz ich spadek COP przy niskich temperaturach zewnętrznych, producenci zaczęli produkować urządzenia hybrydowe. Firma Viessmann jako jedna z pierwszych wprowadziła na rynek urządzenie łączące w sobie pompę ciepła z kondensacyjnym piecem gazowym. Ta innowacyjna technologia jest obecnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem ze względu na zastosowaną w niej automatykę. Przy odpowiedniej zewnętrznej temperaturze pracuje pompa ciepła ze swoim maksymalnie wysokim współczynnikiem COP. Wraz ze spadkiem zewnętrznej temperatury do akcji wkracza kondensacyjny kocioł gazowy stopniowo wypierając pracę pompy ciepła. Przy odpowiednio niskiej temperaturze pompa ciepła całkowicie się wyłącza, a piec gazowy przejmuje ogrzewanie całkowicie na siebie. To rozwiązanie sprawia również że pompa ciepła może być o znacznie niższej mocy niż w układzie solowym, ponieważ kończy ona pracę w czasie kiedy zapotrzebowanie budynku na energię jest o wiele niższe niż przy skrajnie niskich temperaturach.

Pompa ciepła hybrydowa
i-Future - dystrybucja i instalacje systemów inteligentnych domów i budynków

Dystrybucja i instalacja systemów inteligentnych budynków oraz inteligentnych domów
śląskie, małopolskie, opolskie, łódzkie, lubelskie, podkarpackie