Inteligentny Dom - bezpieczeństwo

Często zadawane pytanie przez potencjalnych klientów inteligentnej automatyki brzmi: A czy ktoś mi się może włamać do mojego inteligentnego domu?Jeśli mowa o samej komunikacji pomiędzy modułami to zależy od rodzaju tej komunikacji. Najbezpieczniejsze są systemy przewodowe, ponieważ jeśli ktoś nie „wbije się” fizycznie do magistrali, na przykład do rozdzielni lub do puszki pod włącznikiem, to nie ma innej możliwości włamania się. W systemach bezprzewodowych bywa różnie. Jako, że komunikację można podsłuchać to komunikacja radiowa powinna być szyfrowana. Powinna, ale nie zawsze jest. Dlatego przed wyborem należy o tym porozmawiać z instalatorem danego systemu.  To by było na tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo komunikacji wewnątrz samego systemu.

Bardziej interesuje nas możliwość włamania się do systemu z zewnątrz poprzez sieć internetową. Chyba każdy, dostępny na rynku system automatyki budynku ma możliwość sterowania z zewnątrz za pomocą aplikacji mobilnych czy komputera. A to znaczy, że każdy system ma możliwość połączenia się z internetem. Źle zabezpieczony serwer, centrala systemu inteligentnej instalacji może umożliwić potencjonalnemu hakerowi włamanie się do naszej instalacji przez sieć. Pierwszy poziom bezpieczeństwa, ten wewnątrz naszego budynku zależy nie tyle od samego systemu co od dobrze zabezpieczonej sieci internetowej WiFi. Żeby umożliwić natomiast połączenie z naszą instalacją z dowolnego miejsca na świecie, producenci systemów automatyki dają nam często takie narzędzie jak chmurę. I tutaj to bezpieczeństwo zależy już od samego producenta systemu / serwera systemu. 

1. Funkcjonalność

Dowiedz się jakiej funkcjonalności powinieneś oczekiwać w Twojej instalacji​

2. Integracja

O co chodzi z integracją i jaką rolę ona odgrywa w automatyce budynku​

3. Komunikacja

Bezprzewodowo czy magistralnie? Jakie to ma znaczenie dla Twojego budynku​

4. Topologia logiki

Najważniejsza cecha systemów inteligentnych. Logika centralna lub rozproszona. ​

5. Bezpieczeństwo

System to także zdalny dostęp. Jaki to ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo?

Systemy polecane przez i-Future

Wieloletnie doświadczenie firmy i-Future w zakresie inteligentnych instalacji pozwoliło nam zawęzić swoją ofertę do systemów spełniających najwyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa, bezawaryjności oraz funkcjonalności, a przy tym atrakcyjnych cenowo.

Firma i-Future zajmuje się też szkoleniami dla firm instalacyjnych w zakresie instalacji oraz programowania systemów automatyki budynkowej.