Inteligentny dom - Komunikacja inteligentnych instalacji

20 lat temu na rynku raczkującej jeszcze w Polsce inteligentnej automatyki mieliśmy do wyboru tylko jeden rodzaj systemów. Nasz inteligentny dom był wtedy tylko przewodowy, inaczej zwany magistralny. Od tego czasu dokonała się rewolucja w tej dziedzinie i obecnie do wyboru mamy systemy magistralne oraz bezprzewodowe.  Zanim dokonasz wyboru przeczytaj poniższy opis. 

Systemy bezprzewodowe

ZALETY SYSTEMÓW BEZPRZEWODOWYCH – Systemy bezprzewodowe mają jedną, zasadniczą zaletę. Możemy je instalować kiedy chcemy, nawet jak nasz dom jest już wykończony i nie zamierzamy naruszać ścian. Oczywiście, jeśli mamy wcześniej przygotowane specjalne puszki kieszeniowe do których będziemy wkładać moduły, ponieważ nie jest łatwo włożyć nawet mały moduł do zwykłej puszki pełnej sztywnych drutów.

Drugą zaletą jest fakt, że spora ilość bezprzewodowych systemów inteligentnego domu jest prosta w konfiguracji i może je zainstalować każdy kto ma minimalne pojęcie o nich, no i oczywiście odpowiednie uprawnienia elektryczne. 

WADY SYSTEMÓW BEZPRZEWODOWYCH – Co ma swoje zalety musi mieć też swoje wady. Pierwszym minusem tych rozwiązać jest komunikacja. Pomimo, że wygląda ona znacznie lepiej niż 5 lat temu to nadal niezawodność komunikacji i pewność, że komunikat dojdzie tam gdzie ma dojść w systemach magistralnych wygląda o wiele lepiej.    

Drugą wadą jest ich zasilanie bateryjne. Urządzenia takie jak czujnik ruchu, otwarcia, zalania, dymu, temperatury czy termostaty zwykle zasilane są bateryjnie. Baterie te mało kiedy wytrzymują tyle ile zapewnia producent (zwłaszcza czujki ruchu). Przygotujmy się więc na okresową wymianę baterii we wszystkich urządzeniach jeśli chcemy cieszyć się działającą automatyką. Nie dotyczy urządzeń w standardzie EnOcean, ale dotyczy to tylko wąskiej grupy modułów (patrz dział “integracja”).

Kolejny minus to trwałość urządzeń zasilanych z sieci AC. Miniaturyzacja modułów, mikroprzetwornice zasilające układy elektroniczne nigdy nie będą długie lata działać tak, jak zasilane przemysłowymi zasilaczami systemy magistralne.

PODSUMOWANIE 

Systemy bezprzewodowe są doskonałym rozwiązaniem do wnętrz wykończonych. Należy je stosować w mieszkaniach i domach standardowych powierzchni. Nie nadają się raczej do luksusowych, rozłożystych rezydencji z rozbudowaną automatyką i z całą pewnością nie do budynków typu hotel, biurowiec czy firma. Choć coraz większe zasięgi i szybkość transmisji w przyszłości będą powoli ale sukcesywnie rozwiązywać kwestię zasięgu i ograniczonej ilości urządzeń w systemie.

Systemy przewodowe (magistralne)

Systemy przewodowe to takie które do kumunikacji pomiędzy urządzeniami (modułami) używają kabla magistralnego. Kabel ten wykorzystują nie tylko do transmisji danych ale i do niskonapięciowego zasilania wszystkich swoich urządzeń.

ZALETY SYSTEMÓW PRZEWODOWYCH – Systemy magistralne nadają się do każdego rodzaju budownictwa od mieszkań, zwykłych domków po luksusowe wille, hotele, biurowce i fabryki. Oczywiście o ile pozwala na to dany system. Musimy wziąć pod uwagę ograniczenia w ilości modułów w systemie czy moc centrali systemu jeśli jest to system scentralizowany. Tutaj górę biorą systemy o inteligentnymi rozproszonej (patrz dział “topologia magistrali”).

Drugą zaletą jest ich bezawaryjność dzięki przemysłowym zasilaczom i braku konieczności miniaturyzacji modułów. Oczywiście to również zależy od producenta danego rozwiązania. Niektórym daleko do ideału, ale z założenia tak właśnie jest.

WADY SYSTEMÓW PRZEWODOWYCH – w zasadzie jest jedna istotna wada. Da się je zainstalować w nowo powstałym budynku bądź w budynku w trakcie remontu. 

Podsumowanie

Podsumowanie będzie krótkie i treściwe. Wybudowałeś dom, mieszkasz już i nie przymierzasz się do remontu wybierz system bezprzewodowy. Jesteś w trakcie budowy bądź przed remontem to najsłuszniejszą decyzją będzie wybór systemu magistralnego. Najlepiej jeśli będzie to magistralny system o inteligencji rozproszonej o czym piszemy w dziale “topologia logiki”. I tam właśnie należy się udać w następnej kolejności 🙂

1. Funkcjonalność

Dowiedz się jakiej funkcjonalności powinieneś oczekiwać w Twojej instalacji​

2. Integracja

O co chodzi z integracją i jaką rolę ona odgrywa w automatyce budynku​

3. Komunikacja

Bezprzewodowo czy magistralnie? Jakie to ma znaczenie dla Twojego budynku​

4. Topologia logiki

Najważniejsza cecha systemów inteligentnych. Logika centralna lub rozproszona. ​

5. Bezpieczeństwo

System to także zdalny dostęp. Jaki to ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo?

Systemy polecane przez i-Future

Wieloletnie doświadczenie firmy i-Future w zakresie inteligentnych instalacji pozwoliło nam zawęzić swoją ofertę do systemów spełniających najwyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa, bezawaryjności oraz funkcjonalności, a przy tym atrakcyjnych cenowo.

Firma i-Future zajmuje się też szkoleniami dla firm instalacyjnych w zakresie instalacji oraz programowania systemów automatyki budynkowej.