Inteligentny dom - Funkcjonalność inteligentnych instalacji

Różnica w funkcjonalności inteligentnych systemów jest ogromna. Niektóre z systemów proponują tylko prostą logikę typu “włącz oświetlenie” po zmroku lub kliknięciu przycisku, “steruj ogrzewaniem wedle harmonogramu”, “opuść rolety po wyjściu” itp. Czyli funkcje oparte o jeden warunek. Do tego włączniki, które są zwykle zwykłymi przyciskami mechanicznymi posiadają tylko jedną funkcję na przycisk. Tego typu systemy oczywiście wystarczą jeśli ktoś ma skromne wymagania względem automatyki i dla wygody chce mieć oświetlenie, rolety i ogrzewanie w ramach jednego systemu, jednej, prostej aplikacji mobilnej. 

Systemy o powiększonej funkcjonalności

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w systemach bardziej rozbudowanych i znacznie bardziej zaawansowanych pod względem logiki. W tego typu rozwiązaniach funkcje logiczne wykonywane mogą być na podstawie wielu warunków. Np. wyłącz oświetlenie jeśli czujka nie widzi nikogo przez minimum 10 minut i jest po wschodzie słońca, natomiast przed wschodem ściemnij do 20%. Lub – żeby niepotrzebnie nie przegrzewać salonu opuść roletę pod warunkiem, że czujka ruchu przez 30 minut nie wykryła ruchu ale tylko wtedy jeśli jest ostre słońce od strony okna salonu, temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 30 stopni a system alarmowy jest uzbrojony. Oczywiście tego typu funkcji możemy wymieniać w nieskończoność i mogą być o wiele razy bardziej rozbudowane niż powyższe przykłady

Warto też zapytać instalatora o możliwości konfiguracji zwykłych przycisków. W dobrych systemach nawet zwykły, prosty przycisk mechaniczny podłączony do systemu inteligentnej automatyki potrafi o wiele więcej niż w standardowej instalacji bądź w prostych układach inteligentnego domu. Kliknięcie przycisku wywoła jedną funkcję, podwójne kliknięcie inną, a przytrzymanie jeszcze inną. Jak to zapamiętać pytacie? Gwarantujemy że prędzej niż trzy razy więcej przycisków. Oczywiście pod warunkiem, że integrator wie co robi. Grunt to zachować konsekwencję. Jeśli w każdym pokoju system skonfigurujemy tak, że kliknięcie lewego przycisku zapali główne oświetlenie, prawego oświetlenie dodatkowe, przytrzymanie lewego przycisku opuści rolety w danym pokoju a prawego podniesie, to każdy użytkownik bardzo szybko przyzwyczai się do takiej funkcjonalności a już pozbędziemy się co najmniej połowy włączników w domu. Podwójne, potrójne czy poczwórne kliknięcia możemy przypisać do mniej istotnych funkcji jeśli zajdzie taka potrzeba. Grunt, że mamy takie możliwości. 

Panel dotykowy Ampio

Oczywiście inteligentny dom kojarzy nam się bardzo często z pięknymi i designerskimi przyciskami dotykowymi z wyświetlaczami. Nie sposób opisać szeroką gamę paneli wielu producentów i ich funkcjonalności bo trzeba byłoby wydać z nimi encyklopedię. Dla przykładu z lewej strony mamy przycisk inteligentny firmy Ampio. Posiada on 4 przyciski funkcyjne i 2 przewijające ekran. Za pomocą nich zmieniamy funkcje przycisków funkcyjnych. 4 przyciski razy 10 ekranów powoduje, że taki przycisk potrafi w trybie podstawowym obsłużyć 40 urządzeń. Do tego może wyświetlać czas, datę, playlistę audio, temperaturę i w zasadzie wszystko co sobie zażyczymy. Do tego ma kolorowy wyświetlacz, przyciski ze zmiennym kolorem oraz sygnalizator dźwiękowy który może na przykład posłużyć jako gong. Mało? 🙂

A co z pozostałą funkcjonalnością? Warto zwrócić uwagę na sposób sterowania temperaturą. Jak już wcześniej napisaliśmy, proste systemy mają zwykle jedynie harmonogram ogrzewania, często działający jedynie jako włącz/wyłącz. Bardziej rozbudowane systemy potrafią regulować mocą układu grzewczego w zależności od różnicy temperatury zadanej od rzeczywistej, a w razie konieczności same przełączą system ogrzewania na system chłodzenia.

Powoli standardem staje się już pełna kontrola mechanizmów okiennych nie tylko w zakresie otwarcia / zamknięcia, ale kontroli poziomu rolety jak i kąta otwarcia lamelki w żaluzjach fasadowych czy wewnętrznych. Pozwala to na precyzyjne sterowanie tymi mechanizmami i ich monitoring, ale i wykorzystywanie ich w zakresie regulacji dopływu światła słonecznego. 

W dobrych systemach inteligentnej automatyki znajdziemy też szereg innych funkcji, między innymi takich jak: systemy kontroli dostępu,  własne systemy nagłośnienia wielostrefowego, inteligentna symulacja obecności, zaawansowaną logikę podlewania ogrodu, kontrolę mediów czy wizualizację budynku.

1. Funkcjonalność

Dowiedz się jakiej funkcjonalności powinieneś oczekiwać w Twojej instalacji​

2. Integracja

O co chodzi z integracją i jaką rolę ona odgrywa w automatyce budynku​

3. Komunikacja

Bezprzewodowo czy magistralnie? Jakie to ma znaczenie dla Twojego budynku​

4. Topologia logiki

Najważniejsza cecha systemów inteligentnych. Logika centralna lub rozproszona. ​

5. Bezpieczeństwo

System to także zdalny dostęp. Jaki to ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo?

Systemy polecane przez i-Future

Wieloletnie doświadczenie firmy i-Future w zakresie inteligentnych instalacji pozwoliło nam zawęzić swoją ofertę do systemów spełniających najwyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa, bezawaryjności oraz funkcjonalności, a przy tym atrakcyjnych cenowo.

Firma i-Future zajmuje się też szkoleniami dla firm instalacyjnych w zakresie instalacji oraz programowania systemów automatyki budynkowej.