Inteligentny dom - Integracja inteligentnych instalacji

Możliwość integracji to kolejna bardzo istotna cecha której powinniśmy się przyjrzeć przed decyzją co do wyboru. Dobre systemy automatyki powinny być otwarte na integrację z innymi systemami czy też z zewnętrznymi układami automatyki różnych urządzeń wykorzystywanych w budownictwie. Dzięki integracji nasz system nie jest zamknięty sam w sobie tylko potrafi komunikować się z urządzeniami firm trzecich za pomocą wielu ogólnoświatowych standardów komunikacji. Standardów tych jest bardzo wiele, poniżej natomiast wymienimy kilka tych najbardziej istotnych w które powinien być wyposażony każdy, poważny system inteligentnego domu. 

Integracja przewodowa

LAN – interfejs połączenia sieciowego który posiada raczej każdy system automatyki, ale nie każdy potrafi korzystać z niego w zakresie integracji z urządzeniami zewnętrznymi. Proste systemy automatyki posługują się nim czasem tylko w celu łączności ze swoją aplikacją mobilną. Dobre systemy posiadają własne API pozwalające nam na dwukierunkową integrację z innymi urządzeniami, np. sprzęt RTV, AGD, CCTV. Dobrze jest zorientować się na ile rozbudowane jest API w danym systemie. 

MQTT

MQTT – lekki protokół danych stający się powoli standardem w internecie rzeczy. Dzięki niemu możemy używać szereg komercyjnych jak i otwartych narzędzie takich jak NodeRed, OpenHab, HomeAssistant które dają nam wprost nieograniczone możliwości jeśli chodzi o integrację w sieci internetowej. Inteligentny dom wyposażony w ten protokół daje nam pod tym kątem praktycznie nieograniczone możliwości.

Comm_RS232_250-600x315

RS-232 – dobrze znany interfejs szeregowej transmisji danych. Dawno już wyparty z domowych komputerów, w przemyśle i systemach automatyki do tej pory doceniana jest jego niezawodność i przydatność. W inteligentnym domu wykorzystujemy go zazwyczaj do integracji z systemami alarmowymi, sprzętem RTV marki premium czy do niektórych typów klimatyzacji. 

RS485

RS-485 – obowiązkowa pozycja w każdym chcącym się liczyć na rynku systemie automatyki. Standard transmisji szeregowej dzięki któremu możemy integrować wiele istotnych elementów automatyki budynku. Najczęściej korzystamy z niego przy pomocy protokołu ModBus RTU o którym poniżej.

modbus-1024x326

ModBus – protokół komunikacyjny który w automatyce budynku wykorzystywany jest chyba najczęściej. Do komunikacji zazwyczaj używa portu RS485 (Modus RTU), coraz częściej portu LAN (Modus TCP). Zwykle używany do integracji systemów klimatyzacji, rekuperacji, systemów alarmowych, CCTV, stacji pogodowych, liczników mediów oraz różnego rodzaju czujników np. temperatury, wilgotności, nasłonecznienia itp.

KNX2

KNX – Standard komunikacji w automatyce budynku. Wykorzystywany do komunikacji pomiędzy samymi urządzeniami automatyki jak i do integracji. Pozwala na realizację automatyki w systemach rozproszonych. Więcej na temat logiki rozproszonej przeczytasz klikając na przycisk “topologia logiki”.

Can_logo_26-13-54-46

CAN – Standard komunikacji w automatyce budynku oraz w przemyśle. Wykorzystywany do komunikacji pomiędzy samymi urządzeniami automatyki jak i do integracji. Pozwala na realizację automatyki w systemach rozproszonych. Więcej na temat logiki rozproszonej przeczytasz klikając na przycisk “topologia logiki”.

DALI-Logo-740x416

DALI – Standard komunikacji służący do sterowania oświetlenia. Od początku lat 2000 wykorzystywany raczej w oświetleniu przemysłowym. Od kilku lat jest trend wykorzystywania komunikacji Dali do sterowania oświetleniem w domach. Toteż coraz więcej producentów opraw oświetleniowych wykorzystuje go w swoich produktach.  

Integracja bezprzewodowa

Pomimo mocno rozwijającego się przez ostatnie lata rynku bezprzewodowych systemów automatyki, możliwości integracji znacznie bardziej są rozwinięte w systemach przewodowych (magistralnych). Opisane, wybrane poniżej standardy komunikacji w systemach bezprzewodowych wykorzystują je do bezpośredniej komunikacji pomiędzy swoimi modułami. Systemy przewodowe natomiast często korzystają z nich jako interfejsów integracyjnych, czyli pomimo, że są systemami magistralnymi to potrafią komunikować się z urządzeniami bezprzewodowymi  

z-wave-vector-logo

Z-Wave – jest w Polsce najpopularniejszym protokołem bezprzewodowym. Jego wady to niska prędkość i słaby zasięg (w budynku zaledwie parę metrów) dlatego wykorzystuje inne urządzenia w sieci do przesyłania komunikatów dalej, a jego zaletą jest wspomniana powyżej jego popularność. Dzięki niemu możemy integrować wiele dostępnych urządzeń bezprzewodowych np. okna Fakro, głowice termostatyczne Danfoss, urządzenia Fibaro i wiele innych.

zigbee-logo

ZigBee – również dosyć popularny protokół działający na tej samej częstotliwości co Z-Wave i o podobnym zasięgu. Na runku znajdziemy też sporo urządzeń ale zdecydowanie mniej niż proponuje nam powyższy standard bezprzewodowy Z-Wave

LoRa

LoRa – zdecydowanie mniej popularny od powyższych protokół bezprzewodowy, ma jednak jedną znaczącą zaletę. Jego zasięg to do dwóch kilometrów z przestrzeni otwartej. Warto go mieć pod ręką jeśli potrzebujemy przyłączyć do systemu automatyki dalszy element gdzie nie posiadamy magistrali, np latarnię ogrodową. 

Bluetooth-5-3

Bluetooth 5 – najnowsza wersja znanego standardu Bluetooth, tym razem o wiele szybsza i z przyzwoitym zasięgiem. Na rynku zaczynają się dopiero pojawiać urządzenia IoT pod ten protokół. Pomijając fakt, że urządzeń tych na razie jest jeszcze niewiele, Bluetooth z pewnością jest o wiele lepszą alternatywą dla Z-Wave i ZigBee ze względu na bezpieczeństwo, zasięg oraz szybkość działania. 

enocean-logo

EnOcean – bardzo ciekawy i warty uwagi standard bezprzewodowy nie wymagający zasilania bateryjnego. Jak to możliwe? Urządzenia w standardzie EnOcean do zasilania wykorzystują energię kinetyczną wytwarzaną przez nas samych. Rzecz jasna sprawdza się to tylko w niektórych urządzeniach. Np przycisk EnOcean wygeneruje energię dzięki jego przyciśnięciu za pomocą przetwornika piezoelektrycznego. Klamki do okien firmy Hoppe pobiorą energię z przekręcenia klamki. Naturalnie są to tylko urządzenia w których jesteśmy sami w stanie wygenerować jakiś ruch. 

1. Funkcjonalność

Dowiedz się jakiej funkcjonalności powinieneś oczekiwać w Twojej instalacji​

2. Integracja

O co chodzi z integracją i jaką rolę ona odgrywa w automatyce budynku​

3. Komunikacja

Bezprzewodowo czy magistralnie? Jakie to ma znaczenie dla Twojego budynku​

4. Topologia logiki

Najważniejsza cecha systemów inteligentnych. Logika centralna lub rozproszona. ​

5. Bezpieczeństwo

System to także zdalny dostęp. Jaki to ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo?

Systemy polecane przez i-Future

Wieloletnie doświadczenie firmy i-Future w zakresie inteligentnych instalacji pozwoliło nam zawęzić swoją ofertę do systemów spełniających najwyższe wymagania w kwestii bezpieczeństwa, bezawaryjności oraz funkcjonalności, a przy tym atrakcyjnych cenowo.

Firma i-Future zajmuje się też szkoleniami dla firm instalacyjnych w zakresie instalacji oraz programowania systemów automatyki budynkowej.