Inteligentny dom – budynek
Poznaj tajemnice nowoczesnych instalacji
Z pewnością pojęcie „inteligentny dom” wzbudza ogromne zainteresowanie. Jakie są jego korzyści? Jaki system wybrać? Jak działają takie instalacje? Czy są one zarezerwowane wyłącznie dla zamożnych inwestorów o grubych portfelach? A może to bardzo praktyczna inwestycja dostępna również dla przeciętnego Kowalskiego, któremu marzy się wygodne oraz ekonomiczne użytkowanie budynku? Czy warto się na nią zdecydować? Jakie korzyści przyniesie? Czy inwestycja ma szansę się zwrócić? Magistralny system czy bezprzewodowy? Czym sterować? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Pomimo, że żyjemy w erze największego rozwoju technologicznego, termin „inteligentny dom” dla wielu potencjalnych inwestorów nadal kojarzony jest z kosztownym przedsięwzięciem. Jak się okazuje – jest to bardzo praktyczny system automatyki, bez którego niedługo ciężko będzie wyobrazić sobie nasze mieszkanie, dom, biurowiec, fabrykę czy jakikolwiek inny budynek. Zwiększający się popyt na takie systemy, coraz bardziej nowoczesna technologia oraz szybko rozwijająca się konkurencja sprawiają, że ceny proponowanych przez nas rozwiązań nie powodują już znaczącej różnicy w całości inwestycji.
Instalacje inteligentnego domu – nowoczesne rozwiązania dla czterech kątów
Dziś trudno wyobrazić sobie budowę nowoczesnego biurowca, hotelu, czy choćby sklepu bez uzbrojenia nieruchomości w system inteligentnego sterowania. Automatyka budynkowa przynosi korzyści finansowe i prestiż, pomaga dbać o bezpieczeństwo użytkowników oraz ich komfort, przyciągając uwagę klientów, czy potencjalnych pracowników. Nietrudno wyobrazić sobie, jakie oszczędności może przynieść precyzyjna regulacja temperatury w biurach, halach produkcyjnych, sklepach, korytarzach – wszędzie tam, gdzie pracuje się w określonych godzinach.
Automatyzacja budynku umożliwia także kontrolę czasu pracy i dostępu do budynku, jak również określonych pomieszczeń. Nasze systemy to także najnowocześniejsza telewizja przemysłowa oraz niezawodne systemy alarmowe dopasowane do specyfiki konkretnej nieruchomości. Sterowanie wszystkimi funkcjami odbywa się za pomocą paneli sterowniczych, komputerów i urządzeń mobilnych. Sterowanie naszymi systemami jest proste i intuicyjne, a w razie jakichkolwiek problemów służymy pomocą.

Inteligentny dom – system pomocny w wielu aspektach
Nie ruszając się z fotela, możemy mieć dostęp do każdego obwodu i urządzenia w budynku za pomocą urządzeń mobilnych. Jeśli nie ma nas w domu, a na podwórku jest mroźny wiatr, inteligentne sterowanie budynkiem podejmie decyzję o opuszczeniu rolet, aby uniknąć wychłodzenia pomieszczeń. Wychodząc z domu, za pomocą jednego przycisku umieszczonego w wiatrołapie wyłączymy oświetlenie w całym domu, a jeśli o tym zapomnimy, system zrobi to za nas. To tylko kilka przykładów ułatwień z obszernej palety możliwości, jakie w codziennym życiu może nam zaoferować to nowoczesne rozwiązanie.
Jakkolwiek to nie brzmi, jakkolwiek sobie tego nie wyobrażamy, to tak naprawdę inteligentny budynek jest tylko zwykłą elektroniką. Przypomnijmy sobie, że jeszcze nie tak dawno patrzyliśmy na czarno-białe telewizory, rozmawialiśmy przez analogowe przewodowe telefony, a o internecie nie mieliśmy zielonego pojęcia. Postępu nie da się zatrzymać, jedyne co możemy i powinniśmy zrobić, to dać się ponieść rozwijającej się technologii i korzystać z dobrodziejstw, jakie nam ona oferuje, a tym samym wyposażyć nasze domy w nowoczesne systemy, które zagwarantują jego funkcjonalność.

Inteligentne sterowanie budynkiem – zarządzaj urządzeniami z dowolnego miejsca
Czy to jakiś super nowoczesny komputer? Wbrew temu, co sugeruje pytanie, „inteligentny dom” to nie jest jakiś zupełnie autonomiczny superkomputer o cechach sztucznej inteligencji, który w razie awarii lub w wyniku błędnie podjętej decyzji unieruchomi nam cały budynek. Zrobi tylko to, co mu zaprogramujemy według z góry określonej logiki. Każde oferowane przez naszą firmę inteligentne sterowanie budynkiem, bez względu na to, czy jest to magistralny, czy bezprzewodowy system, jest zawsze w odpowiedni sposób zabezpieczone przed awarią jednostki centralnej.
W razie awarii centrali, moduły systemu mogą przejść w tryb pracy autonomicznej i działać tak, jak zwykły budynek. Wyjątkiem są inteligentne instalacje domowe oparte o system magistralny o logice rozproszonej Ampio lub KNX oferowane przez i-Future, gdzie każdy moduł systemu jest urządzeniem „myślącym”, czyli logicznym. Dzięki temu system nie potrzebuje do działania jednostki centralnej, a to czyni z niego wysoce niezawodną instalację. Więcej o systemie Ampio, jak również o innych naszych systemach, możesz poczytać na podstronach serwisu i-Future.pl

Dzięki niemu zaoszczędzisz energię elektryczną oraz cieplną (w praktyce około 20-25%). System obniży temperaturę jeśli nie ma Cię w domu i podwyższy na czas powrotu. Pozamyka rolety, jeśli podczas Twojej nieobecności na zewnątrz jest mróz i wichura. Wyłączy światło, gdy zapomnisz to zrobić. Wie, jaka jest pogoda, bo ma połączenie z najbliższą stacją pogodową.

Inteligentny dom podleje ogródek po dniu suszy, zamknie okna dachowe kiedy zacznie padać deszcz. Gdy oglądasz film, ustawi odpowiednie oświetlenie tworząc Twój ulubiony klimat. Rankiem obudzi Cię podnosząc rolety i włączając ulubioną muzykę. Wcześniej podniesie temperaturę w kuchni, garderobie i łazience oraz włączy ekspres do kawy. Powyłącza wszystko po wyjściu do pracy.

System czuwa nad Twoim bezpieczeństwem. W przypadku pożaru, czy zalania, od razu reaguje, otwiera rolety, może otworzyć drzwi, włącza alarm informując najbliższą jednostkę straży pożarnej, jak również Ciebie. Twoja rodzina może czuć się w pełni bezpiecznie. A jeśli Twoja pociecha z niewyjaśnionych przyczyn zboczy z trasy "dom – szkoła", natychmiast dostaniesz powiadomienie ze wskazaniem aktualnego miejsca pobytu.
Funkcje systemu sterowania automatyką budynku
Dzięki inteligentnemu sterowaniu światłem zyskujemy komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność. Komfort dlatego, bo możemy sobie ustawiać odpowiednie sceny świetlne. Jeśli oglądamy film, nasz inteligentny dom może wyłączyć żyrandol i lekko rozjaśnić boczne kinkiety i lampkę nocną. Jeśli jemy kolację, może rozjaśnić żyrandol i wyłączyć kinkiety itp. Bezpieczeństwo dlatego, bo inteligentny dom może symulować obecność domowników, jeśli nie ma nas w domu, zapalając i gasząc różne sekcje oświetlenia. Może też migotać wszystkimi światłami jeśli uaktywni się alarm. Oszczędność dlatego, bo zgasi za Ciebie światło, jeśli o tym zapomnisz.
Inteligentny budynek wie, jaka aktualnie jest pogoda. Może być o niej informowany dzięki połączeniu internetowym z najbliższą stacją meteorologiczną lub dzięki podłączeniu do niego przydomowej stacji pogodowej. Informację tę możemy wykorzystywać w scenach sterując np. oknami, roletami, podlewaniem ogródka itp.
Inteligentny dom zadba o to, by nasz ogródek był odpowiednio nawadniany. Jeśli przez ostatnią dobę nie padał deszcz, a słońce grzeje mocniej niż zwykle, nasz inteligentny budynek uruchomi nawadnianie na 30 minut. Jeśli natomiast nie było aż tak gorąco, podlewać będzie na przykład 15 minut. Oczywiście nie zrobi tego, jeśli aktualnie będziemy znajdować się na ogródku.
Wyposażając inteligentny dom w kamery IP zyskujemy możliwość podglądu naszej posiadłości. W zależności od zdarzeń, które będą odpowiednio zaprogramowane wedle naszych oczekiwań, nasz inteligentny dom może na przykład wysłać zdjęcie gościa stojącego przed domem na naszą komórkę. W razie włamania system również może nam wysłać zdjęcie intruza.
Inteligentny dom pozwala na sterowanie sobą za pomocą telefonu komórkowego. Zarówno przy pomocy telefonu komórkowego jak i tabletu lub dowolnego komputera na świecie podłączonego do internetu, możemy sterować domem, podglądać i przestawiać temperaturę, wyłączyć lub załączyć oświetlenie, obniżyć rolety oraz sterować każdym jednym urządzeniem podpiętym do systemu inteligentnego sterowanie budynkiem.
Jeśli mowa o oszczędności w inteligentnym budynku, to właśnie dzięki sterowaniu ogrzewaniem jesteśmy w stanie osiągnąć największe korzyści. Inteligentny dom nie utrzymuje wysokiej temperatury, jeśli nie jest aktualnie potrzebna. Podwyższy temperaturę, jeśli wykryje, że wracamy do domu i obniży, jeśli wyjedziemy. Największe korzyści osiąga się w budynkach przemysłowych i instytucjach publicznych, gdzie często temperatura w nocy i poza godzinami pracy jest taka sama, jak w trakcie godzin pracy.
Inteligentny dom warto wyposażyć w okna z siłownikami. Dzięki temu system inteligentnego zarządzania budynkiem sam otworzy okna, jeśli uzna, że powietrze wewnątrz jest nieświeże lub temperatura jest zbyt wysoka. Zamknie je, jeśli zacznie padać deszcz, zerwie się wichura lub jeśli wyjedziemy z domu, żeby nie udostępnić wejścia potencjalnemu intruzowi.
Inteligentny dom może współpracować w systemem kontroli dostępu w warunkach przemysłowych, bądź sam pełnić rolę kontrolera dostępu – bardziej w warunkach domowych. Wyposażając na przykład zamki w drzwiach w specjalne wkładki elektroniczne, możemy zdalnie otworzyć drzwi w przypadku odwiedzin kogoś bliskiego, jeśli nie zdążyliśmy dotrzeć do domu.
Sterowanie roletami przez system inteligentnego sterowanie budynkiem daje nam poczucie komfortu, bezpieczeństwa oraz wymierną oszczędność ze względu na dodatkowe ocieplenie budynku. Inteligentny dom spuści rolety w zależności od pory, od tego czy znajdujemy się w domu czy na ogrodzie, od temperatury zewnętrznej, wiatru oraz wielu innych zależności, o których pomyślimy przy konfiguracji.
Porównując temperaturę wewnątrz i na zewnątrz budynku, jakość powietrza za pomocą specjalnych czujników, inteligentny dom zdecyduje czy warto uruchomić system wentylacyjny. Uruchomi go też w razie pożaru w celu oddymienia pomieszczeń.
Podobnie jak w przypadku sterowania ogrzewaniem, inteligentne sterowanie klimatyzacją budynku przynosi znaczące korzyści, dzięki możliwości klimatyzowania pomieszczeń wtedy, kiedy się w nich znajdujemy. Inteligentny budynek wyłączy też klimatyzator, jeśli uzna, że jego działanie nie ma sensu np. przy otwarciu okna. Możemy też blokować lub ustawiać klimatyzator w zależności od uiszczonych opłat za korzystanie z niego, np. w hotelu z poziomu recepcji. Możliwości regulacji i zależności temperatury od otoczenia są praktycznie nieograniczone.
Dzięki podłączeniu oświetlenia ogrodowego pod inteligentny budynek, oprócz komfortu zdalnego sterowania i oszczędności energii elektrycznej, zyskujemy możliwość przepięknej wizualizacji świetlnej w zależności od zdarzeń, jakie nastąpią w naszym ogródku. Wyobraźmy sobie wejście na naszą posiadłość na przykład od strony furtki, jeśli w momencie wejścia po kolei rozświetliłyby się lampy ogrodowe, tworząc efekt tunelu świetlnego. W podobny sposób inteligentny dom może również wygasić oświetlenie, robiąc na naszych gościach ogromne wrażenie wizualne.
Podobnie jak w przypadku sterowania zamkiem drzwi, możemy zdalnie otworzyć bramę naszym gościom pod naszą nieobecność. Nasz inteligentny budynek otworzy nam również bramę, jak wykryje, że zbliżamy się do domu.
Systemy inteligentnego budynku mogą współpracować z systemami alarmowymi, integrując się z nimi i wykorzystując ich elementy dla własnych potrzeb. Inteligentny dom może również sam w sobie pełnić rolę systemu alarmowego bez potrzeby instalowania dodatkowych central alarmowych.
Inteligentny dom może sprawować kontrolę nad urządzeniami multimedialnymi jak telewizor, projektor, tuner satelitarny czy radiowy, odtwarzacz muzyki itp. Możemy wszystkimi tymi urządzeniami sterować za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu. Nasz inteligentny budynek może nas obudzić z rana włączając po cichu muzykę, jaką lubimy, co jakiś czas podgłaśniając i otwierając rolety.

Dane firmy
i-Future sp. z o.o.
ul. Henryka Mikołaja Góreckiego 55
44-200 Rybnik
NIP: 642-312-90-46

Telefon

Kontakt
biuro.ifuture@gmail.com
info@i-future.pl
Kontakt w sprawie odkurzaczy centralnych:
rafal.ifuture@gmail.com

Godziny pracy
Pon – Pt: 9.00 – 17.00